Jak wybrać wózek spacerowy?

Jak wybrać wózek spacerowy?

Wybór idealnego wózka spacerowego jest często jedną z najważniejszych decyzji, jaką muszą podjąć rodzice przygotowując wyprawkę dla swojego dziecka. W dzisiejszych czasach wybór ten jest szczególnie trudny, przede wszystkim ze względu na niezliczoną ilość modeli dostępnych na rynku. W związku z tym należy skrupulatnie przyjrzeć się ofercie, dokładnie ją przeanalizować i nie podejmować pochopnej decyzji. Warto wspomnieć, że dziecko przez pierwsze lata swojego życia spędza w wózku większość czasu, dlatego przy wyborze powinniśmy się kierować tym, aby wózek był wygodny oraz bezpieczny dla dziecka. Przy czym nie zapominajmy też o tym, aby wózek był funkcjonalny i praktyczny w użyciu dla rodziców.

W zależności od wybranego modelu, wózek spacerowy może nam służyć od kilku miesięcy do kilku lat. Dziecko szybko wyrasta z gondoli, swojego pierwszego wózka i przesiada się właśnie do spacerówki. Wózek spacerowy charakteryzuje się tym, że nie ma gondoli tylko siedzisko, które można rozłożyć na płasko lub do pozycji półleżącej. Na rynku istnieje wiele rodzajów oraz modeli spacerówek o różnym przeznaczeniu i parametrach. Wśród nich znajdziemy spacerówki, które są częścią wózków tzw. 3w1 lub innych modeli wielofunkcyjnych, spacerówki z których maluchy mogą korzystać już od narodzin, inne są przeznaczone dla dzieci, które same siedzą bądź takie w których mogą jeździć dwu- i trzylatki lub tzw. „parasolki”.

Przed podjęciem decyzji należy zastanowić się do czego nam będzie potrzebny i na jakich funkcjach nam najbardziej zależy. A więc co wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego wózka?

Wózki spacerowe

 • Koła. Przede wszystkim powinniśmy zastanowić się gdzie i po jakich nawierzchniach będziemy jeździć i w tym miejscu należy szczególną uwagę zwrócić na rodzaj zastosowanych kół. Zazwyczaj w spacerówkach znajdują się koła piankowe lub gumowe, pompowane. Te drugie są zdecydowanie bardziej trwałe, ale za to cięższe. Jeżeli będziemy jeździć wózkiem po prostych chodnikach, galeriach handlowych czy alejkach w parkach możemy zdecydować się na nieduże kółka, natomiast jeżeli często będziemy korzystać z leśnych ścieżek czy wyboistych dróg wybierzmy wtedy wózek o większych, pompowanych kołach. Istotną kwestią są również skrętne przednie koła, natomiast bardzo pomocną funkcją np. zimą jest blokada przednich kół do jazdy na wprost. W tym miejscu wato również zwrócić uwagę na hamulec nożny blokujący tylne koła, który może występować w formie belki pomiędzy dwoma kołami lub pedału przy jednym z kół.
 • Amortyzatory. Dbając o wygodę i komfort jazdy naszych pociech musimy zwrócić uwagę na amortyzatory, które łagodzą wszelkiego rodzaju wstrząsy oraz czy są wykonane z materiałów odpornych na zużycie.
 • Budka wózka. Powinna być głęboka i obszerna, ale jednocześnie przewiewna i składana. Przede wszystkim powinna zapewniać doskonałą ochronę przed wiatrem, deszczem, śniegiem czy słońcem. Dodatkową zaletą jest przezroczyste okienko umieszczone na dachu budki, dzięki któremu rodzic może obserwować dziecko.
 • Siedzisko i podnóżek. Wyróżniamy dwa typy siedzisk kubełkowe (jednoczęściowe) oraz klasyczne (dwuczęściowe z osobnym oparciem). Przy wyborze wózka należy kierować się również szerokością siedziska, im szersze, tym wygodniejsze dla dziecka. Ponadto warto zwrócić uwagę na to, aby podnóżek miał możliwość regulacji.
 • Oparcie wózka. Przede wszystkim powinno być regulowane, najlepiej od pozycji wyprostowanej do pozycji leżącej, w której dziecko będzie mogło wygodnie spać. Ponadto regulacja oparcia powinna mieć kilka stopni i być łatwa w obsłudze.
 • Barierka ochronna (pałąk). Ten element zapewnia dodatkową ochronę dla dziecka. Najlepszym rozwiązaniem jest model, w którym możemy zdemontować pałąk, gdy dziecko podrośnie. Ponadto najlepiej, aby barierka miała obicie z gąbki. Ciekawym rozwiązaniem zastosowanym w niektórych modelach jest tacka, na której dziecko może postawić przekąski czy butelkę z piciem.
 • Pasy. Na rynku są dostępne wózki z pasami trzypunktowymi oraz pięciopunktowymi. Obecnie za najbezpieczniejsze i najlepsze są uważane pasy pięciopunktowe, które chronią dziecko np. przed wypadnięciem z wózka. Warto zwrócić uwagę również na możliwość regulacji pasów na ramionach oraz w pasie dziecka, jak i na skomplikowane zapięcie, które uniemożliwi dziecku samodzielne rozpięcie szelek, ale dla rodziców nie będzie stanowiło problemu.
 • Stelaż. Powinien być lekki oraz aluminiowy, który ułatwi nam przenoszenie czy wnoszenie wózka na po schodach.
 • Wysokość i regulowane rączki. Ten element wpływa na komfort prowadzenia wózka przez rodziców. Kluczową kwestią jest regulacja wysokości rączki. Dzięki temu rodzic będzie mógł dostosować ją do swojego wzrostu i będzie mógł swobodnie oprzeć na niej ręce. Ciekawym oraz niezwykle wygodnym rozwiązaniem jest przekładana rączka, która umożliwi obrócenie dziecka tyłem do silnego wiatru lub rażącego słońca.
 • Łatwość obsługi i szybkość składania, waga. Ta cecha jest szczególnie ważna dla rodziców. Dobry wózek powinien w szybki i prosty sposób dać się złożyć. Niektóre modele spacerówek można złożyć za pomocą jednej ręki, warto zwrócić na nie uwagę. Kolejną kluczową sprawą jest waga wózka. Przy wyborze spacerówki musimy pamiętać, że powinna być lekka, ponieważ będziemy ją wnosić najczęściej z dzieckiem i zakupami.
 • Tapicerka. Najważniejszą kwestią jest to, aby tapicerka była zdejmowana i aby łatwo można było ją wyczyścić oraz wyprać. Powinna być wykonana z naturalnych materiałów, aby nie powodowała reakcji alergicznych czy odparzeń u malucha. Buda natomiast powinna być wykonana z grubego materiału chroniącego dziecko przed słońcem czy deszczem. Warto zwrócić uwagę również na elementy odblaskowe, które zwiększają widoczność wózka dla kierowców i jednocześnie zapewniają bezpieczeństwo na drodze.
 • Atesty. Ważna kwestią są atesty, które świadczą o tym czy wybrany przez nas wózek został sprawdzony pod względem bezpieczeństwa i posiada odpowiedni certyfikat (literka „B” wpisana w trójkąt, dodatkową zaletą może być pozytywna opinia Instytutu Matki i Dziecka).
 • Dodatkowe wyposażenie. Producenci wózków oferują szereg akcesoriów, wśród nich możemy znaleźć moskitierę, która chroni dziecko przed ukąszeniami owadów; parasolkę, która chroni pociechę przed słońcem czy deszczem; torbę do wózka, do której możemy włożyć niezbędne rzeczy malucha oraz śpiworek, którego możemy używać zamiast kocyka.

Zostaw komentarz