Drewnienie domki dla lalek

Drewnienie domki dla lalek

Najlepsze prezenty, to takie, które sprawdzają się od lat. Drewniane domki dla lalek cieszą się niesłabnącą popularnością od wieków. W czym tkwi ich sekret?

Po pierwsze domki dla lalek nie należą do zabawek, które szybko się nudzą. Mnogość zastosowań polega na nieograniczonej możliwości odgrywania scen, wymiany postaci, mebli i innych elementów. Dzieci mają możliwość zaproszenia lalek swoich znajomych na przyjęcie, na weekend lub na noc. Drewniany domek dla lalek stanowi również świetną bazę do drobnych prezentów w postaci lalek, czy mebelków, którymi może być obdarowywane dziecko przy różnych okazjach.

Dodatkowo domki stanowią idealne rozwiązanie do zabawy dla jednego dziecka, jak i dają możliwość wciągnięcia do zabawy koleżanek i kolegów, a także rodziców i krewnych. Wspólna zabawa świetnie zacieśnia więzy, rozwija wyobraźnię i wspomaga kreatywność. Prezent w postaci domku dla lalek umożliwia odgrywanie scenek, które są odzwierciedleniem codziennych interakcji międzyludzkich. Uczenie poprzez zabawę jest przecież najskuteczniejsze.

Ponadto drewniane domki dla lalek służą nie tylko dzieciom, ale również dorosłym. Stanowią one bardzo wciągające hobby, które polega na budowie i kolekcjonowaniu miniaturowych domków. Domki dają upust  kreatywności rodziców poprzez dorabianie wyposażenia jak i urządzania poszczególnych pomieszczeń.

Skąd pomysł na drewniane domki dla lalek?

Historia miniaturowych domków sięga przynajmniej pięciu tysięcy lat. Najstarsze małe, drewniane domki były znajdywane w egipskich grobowcach i wykorzystywane były raczej w celach obrzędowych przez kapłanów. Z kolei już w XVI wieku, domki dla lalek były już dość popularne na europejskich dworach. Początkowo były przeznaczone wyłącznie dla dorosłych i to nie ze względów bezpieczeństwa dzieci, lecz dla samego domku. Otóż domki częstokroć stanowiły starannie dopracowane dzieła i były wykonywane przez rzemieślników z różnych dziedzin przez wiele miesięcy, a swą wartością nierzadko dorównywały skromnej konstrukcji, pełnowymiarowemu domowi. Z czasem zaczęto wykorzystywać miniaturowe domki w celach koedukacyjnych. Niestety z racji swojej wartości stanowiły głównie zabawki dla ludzi majętnych. Za ajdroższy domek dla lalek tego typu uważa się Astolat Dollhouse Castle, który został sprzedany za 8 500 000 USD. Domek pochodzi z XX wieku, ale był tworzony tradycyjnymi technikami przez złotników, szklarzy, cieśli i modelarzy przez 13 lat. Posiada on aż 29 pokoi, waży ponad 360 kg i ma 275 cm wysokości.

Domki dla lalek salonbobasa.pl

Wzrost produkcji drewnianych domków dla lalek nastąpił wraz z rewolucją przemysłową. Wówczas fabryki zaczęły masowo produkować zabawki, w tym domki dla lalek i miniatury nadające się do ich wyposażenia. Dziś, na świecie produkuje się już tysiące domków dla lalek z różnych materiałów takich jak: plastik, drewno, metal. Niemniej najpopularniejszym materiałem dalej pozostaje drewno.

Na co zwrócić uwagę?

Po pierwsze bezpieczeństwo. Samo drewno z pewnością jest ekologiczne, ale istotne jest tutaj jego wykończenie. Elementy drewnianego domku powinny być pozbawione ostrych krawędzi, pokryte wyłącznie farbami z atestami oraz powinny być odpowiednich rozmiarów.

Domki nadają się już dla dzieci od pierwszego roku życia, ale należy zwrócić uwagę na certyfikaty i oznaczenia zamieszczone przez producenta. Oto niektóre z nich:

  • Kategoria wiekowa na opakowaniu sugeruje od jakiego wieku dziecko powinno bawić się daną zabawką,
  • Znak CE to deklaracja producenta, iż produkt spełnia wymagania dyrektyw unijnych dotyczących zagadnień związanych z bezpieczeństwem użytkowania, ochroną zdrowia oraz środowiska,
  • Norma europejska EN 71 określa wymogi bezpieczeństwa dla zabawek. Zgodność z tą normą jest prawnie wymagana jeśli zabawka sprzedawana jest na terenie Unii Europejskiej,
  • Certyfikat SGS jest nadawany przez niezależne laboratorium SGS, które bada zgodność produktów, procesów, systemów i usług z krajowymi i międzynarodowymi przepisami oraz normami,
  • Oznaczenie FSC to gwarancja wykorzystania do produkcji domków, drewna wyłącznie z legalnych upraw, z zachowaniem poszanowania zasad ochrony środowiska naturalnego.

Kolejną kwestią wartą uwagi jest wielkość danego domku dla lalek. Najwięcej możliwości dają domki skierowane do lalek typu Barbie. Przeciętna lalka Barbie ma wysokość między 27-30 cm, elementy do takiego domku są najpopularniejsze i ogólnodostępne.

Kolejnym czynnikiem zwiększającym atrakcyjność domku jest mobilność przedmiotów, oraz ilość pomieszczeń. Ruchome meble dają znacznie więcej możliwości ich wykorzystania, a w połączeniu z kilkoma pomieszczeniami, najlepiej w różnej stylistyce, dają nieskończoną wręcz możliwość aranżowania wnętrza domku.

Ponadto warto wziąć pod uwagę gwarancję oraz instrukcję. Domki najlepszych producentów mają czytelne instrukcję z obrazkami wraz z numeracją wszystkich elementów, które umożliwiają szybki i sprawny montaż naszego domku.

Czy warto zakupić drewniany domek dla lelek?

Drewniane domki dla lalek potrafią dać radość zarówno dziecku, jak i nam dorosłym na wiele lat. Obecnie firmy doskonale łączą tradycję z nowoczesnością, oferując tradycyjne, bezpieczne i atrakcyjne dla wszystkich zabawki. Drewniany domek dla lalek stanowi wyjątkowy, doskonały na wielogodzinną zabawę pomysł, który swą wszechstronnością urzeknie zarówno dzieci jak i ich rodziców. Miłej zabawy!

Zostaw komentarz