Wybór fotelika dla dziecka

Wybór fotelika dla dziecka

Zakup fotelika samochodowego to kolejny element wyprawki, który przygotowują rodzice jeszcze przed narodzinami dziecka. Wybór odpowiedniego fotelika jest bardzo ważną decyzją jaką muszą podjąć rodzice, a jednocześnie stanowi ogromne wyzwanie. Fotelik samochodowy zapewnia dziecku komfortową jazdę, ale co najważniejsze chroni ich życie podczas wypadku oraz powinien gwarantować najwyższy poziom bezpieczeństwa podczas podróżowania samochodem.

Zgodnie z przepisami, w Polsce dzieci powinny być przewożone w foteliku samochodowym jeżeli mają mniej niż 150 cm wzrostu. W związku z tym na rynku dostępne są modele, które możemy podzielić na następujące grupy wagowe:

 • Fotelik samochodowy dla niemowląt – grupa 0+ (0-13 kg) – popularne „nosidełka”, są bezpieczne i wygodne w użytkowaniu; przeznaczone do montowania tyłem do kierunku jazdy, co zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa; często foteliki tego typu mają funkcję montażu na ramie wózka. W tej grupie możemy również spotkać foteliki 0-18 kg oraz 0 - 25 kg. Foteliki z tych kategorii wagowych przeznaczone są zarówno dla noworodków, jak i starszych dzieci, do około 5-6 roku życia. Cechą wyróżniającą te foteliki od nosidełek jest możliwość zamontowania fotelika zarówno przodem jak i tyłem do kierunku jazdy. Ponadto te foteliki często posiadają wkładki redukcyjne, regulację nachylenia oraz możliwość zdjęcia tapicerki, co zwiększa komfort podróży dziecka i ułatwiają dbanie o fotelik. Wybierając fotelik z tej kategorii należy zwrócić uwagę na:
  • dodatkowe wkładki – łagodzą kąt siedzenia oraz chronią główkę dziecka;
  • uprząż (najbezpieczniejsze są 5-punktowe szelki; regulacja długości oraz miękkie ochraniacze)
  • tapicerka (powinna być wykonana z przyjemnego dla skóry materiału, ale zarówno odpornego na zabrudzenia, dodatkowym atutem jest możliwość zdjęcia i wyczyszczenia)
  • montaż (za pomocą pasów bezpieczeństwa lub system Isofix)
 • Fotelik samochodowy dla dzieci około 3-4 roku życia – grupa I (9-18 kg) - w tej kategorii większość fotelików montowana jest przodem do kierunku jazdy; posiadają pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa oraz szeroki zakres regulacji oparcia. Wybierając fotelik z tej kategorii należy zwrócić uwagę na:
  • Regulację pochylenia oparcia (powinna być cicha, łatwa oraz szybka)
  • Regulację szerokości siedziska (można dostosować do wagi dziecka)
  • Zagłówek (regulacja zagłówka pozwala na dostosowanie go do wzrostu dziecka)
  • Uprząż (-punktowe pasy, z regulowaną długością, zapięcie, którego dziecko samodzielnie nie odepnie, miękkie ochraniacze)
  • Boczne oparcia na ręce
 • Fotelik samochodowy dla dzieci od 3 do 12 roku życia – grupa II oraz III (15-36 kg) – foteliki z tej kategorii są przeznaczone dla starszych dzieci; nie posiadają już 5-punktowych pasów bezpieczeństwa, tylko 3-punktowe. W tej grupie wyróżniamy tzw. ‘boostery’, z oparciem lub bez. Wybierając fotelik z tej kategorii należy zwrócić uwagę na: 
  • Regulowany, wygodny zagłówek
  • Regulacja szerokości fotelika w okolicy ramion
  • Regulacja oparcia
  • 3-punktowe pasy bezpieczeństwa

Foteliki samochodowe możemy podzielić nie tylko ze względu na kategorię wagową ale również na sposób montażu. Wyróżniamy foteliki montowane za pomocą pasów bezpieczeństwa oraz za pomocą systemu Isofix (montowane na zaczepy ISO Fixture). Obecnie coraz więcej modeli fotelików jest wyposażonych w nowoczesny system Isofix. System ten umożliwia zamontowanie fotelika szybko i stabilnie bez użycia pasów bezpieczeństwa. Foteliki Isofix posiadają trzy punkty zakotwiczenia – 2 zaczepy Isofix montowane są do metalowych punktów zakotwiczenia, które znajdują się pomiędzy oparciem a siedzeniem kanapy w samochodzie, trzecim punktem jest natomiast noga stabilizująca lub zaczep pasa Top tether. Niewątpliwie zaletą foteliką z systemem Isofix jest prostota w ich montowaniu do bazy, która z kolei jest przyczepiona do specjalnych uchwytów umiejscowionych w stelażu tylnej kanapy. Ponadto dzięki systemowi Isofix mamy również pewność, że fotelik jest prawidłowo zamontowany, co znakomicie podnosi bezpieczeństwo dziecka podczas jazdy. Warto zwrócić uwagę na to, że większość fotelików montowanych za pomocą pasów bezpieczeństwa jest nieprawidłowo instalowana, co niekorzystnie wpływa na bezpieczeństwo dziecka podczas jazdy.

Zanim wybierzemy fotelik dla dziecka należy również zwrócić uwagę na certyfikaty i atesty, które posiada wybrany przez nas model. Fotelik samochodowy powinien mieć homologację ECE, czyli europejski certyfikat bezpieczeństwa, oznaczony symbolem ECE R44-03 lub ECE R44-04. Oznacza to, że dany produkt jest zgodny z obowiązującymi w Europie wymaganiami technicznymi stawianymi fotelikom samochodowym. Foteliki mogą posiadać również nowy standard bezpieczeństwa i-Size, który tym samym gwarantuje jeszcze wyższy poziom bezpieczeństwa. Ponadto warto zwrócić uwagę na testy, które są przeprowadzane przez niezależne organizacje konsumenckie, np. ADAC, ANWB czy OEAMTC. W tzw. crashtestach oceniany jest poziom bezpieczeństwa danego modelu; fotelik, który spełnia najwyższe normy, dostaje pięć gwiazdek, natomiast najsłabszy tylko jedną.

Zatem przy wyborze fotelika, oprócz rodzaju i ceny warto rozważyć jakość zastosowanych zabezpieczeń. Niewielka różnica cenowa w razie wypadku może znacząco zmniejszyć obrażenia lub nawet uratować życie naszej pociechy, a to jest przecież dla nas najcenniejsze, nieprawdaż?

Zostaw komentarz